Po pierwsze i najważniejsze powinniśmy uważać na oferty reklamowe. Banki nagłaśniają bowiem te oferty, które są dla nich najkorzystniejsze i które przyniosą im określone profity. Dla nas one nie muszą być wcale tak korzystne.
Po drugie, powinniśmy samodzielnie przeanalizować wszystkie warunki kredytu czy pożyczki. Zgodnie z obowiązującym prawem banki muszą klientom rzetelnie przedstawić warunki i sposób spłacania danego zadłużenia. Mając w ręku dany formularz, gdzie czarno na białym nakreślone jest to, ile będziemy musieli spłacić łatwiej jest nam podjąć decyzję. Oczywiście, tego rodzaju dokument należy dobrze i prawidłowo odczytać. Szczególną uwagę należy zwrócić na dwie rubryki – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania i całkowitą kwotę do zapłaty. Dlaczego właśnie na nie?
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania ( RRSO)
W danej rubryce znajdziemy odpowiedź na to, jaki będzie całkowity koszt kredytu brutto dla konsumenta. W RRSO uwzględnione są zarówno oprocentowanie nominalne, jak i wszystkie opłaty i prowizje naliczane przez bank. Kwota ta wyrażona jest w procentach.
Całkowita kwota do zapłaty
To rubryka, dzięki której dowiesz się ile w rzeczywistości będziesz musiał zwrócić bankowi. Kwota podana jest w złotówkach. W danej rubryce znaleźć można „czarno na białym” koszty pożyczki: odsetki, prowizje, składki na ubezpieczenie.
Mając podane ww. dane będziesz mógł w szybki i łatwy sposób obliczyć ile dodatkowo kosztować będzie Cię dana pożyczka. Aby uzyskać te dane wystarczy od całkowitej kwoty do zapłaty odjąć wysokość udzielonego kredytu.