Obróbka zdjęć ślubnych – Reportaż ślubny. Before/After cz.2
Przyszedł czas na kolejną odsłonę projektu Before/After, czyli nic innego jak zdjęcia przed i po obróbce. W poprzednim wpisie pokazałem Wam jak wyglądają fotografie z reportażu z Chrztu, natomiast część 2 będzie poświęcona zdjęciom wykonanym podczas reportażu ślubnego. Moja działalność fotograficzna w dużym stopniu dotyczy fotografii ślubnej, więc ten temat być może będzie dość często gościł na tym blogu. Realizacja tego projektu – oprócz chęci pokazania jak wygląda praca fotografa od kuchni oraz tego jakie mogą być różnice pomiędzy zdjęciami przed i po obróbce – przy okazji jest dla mnie również ciekawym wyzwaniem. Ktoś mógłby zapytać: “A dlaczego wyzwaniem?” A dlatego, ponieważ jeśli mówimy o dobrze zrobionej fotografii, czyli odpowiednio dobranej przysłonie obiektywu i czasie otwarcia migawki, z dobrze trafionym punktem ostrości oraz kompozycją zdjęcia, która przyciąga uwagę – wtedy mamy do czynienia z bardzo dobrym materiałem zdjęciowym, Jeśli dołożymy do tego robienie tych fotografii w bezstratnym formacie RAW – wtedy już obróbka zdjęć ślubnych ograniczona jest wyłącznie przez naszą wyobraźnię, ponieważ śmiało chyba mogę powiedzieć, że z takim plikiem możemy zrobić (choć nie lubię uogólniać) prawie wszystko.
W obecnych czasach dostęp do profesjonalnego sprzętu fotograficznego oraz zaawansowanych narzędzi do obróbki, daje fotografom ogromne możliwości w przekazywaniu swojego sposobu patrzenia czy swojego wypracowanego stylu. Oglądając zdjęcia u znanych fotografów, możemy zauważyć pewien indywidualny sposób ich obróbki, który w jakiś sposób wyróżnia ich na tle innych. Myślę, że zdecydowana większość fotografów dąży do wypracowania sobie własnego stylu. Czegoś, co wyróżni nie tylko ich samych, ale przede wszystkim ich fotografie. Trzeba też pamiętać o tym, że to właśnie np. poprzez oglądanie zdjęć ślubnych przyszłe Pary Młode wybierają swojego fotografa na ślub. Obróbka zdjęć ślubnych ma tutaj również bardzo duże znaczenie.
Dzień ślubu możemy śmiało podzielić na 3 etapy: przygotowania Państwa Młodych, ceremonia zaślubin oraz przyjęcie weselne. Wybierając zdjęcia do tego wpisu po części kierowałem się tym, aby pokazać przykłady z każdego etapu oraz żeby różniły się też ich stopniem trudności, a co za tym idzie – ilością czasu poświęconego na obróbkę danego zdjęcia. Wśród nich będą przykłady zdjęć, które były w oryginale tak dobre, że nie wymagały praktycznie obróbki, ale znalazły się też takie, gdzie tego czasu upłynęło bardzo dużo.
Przygotowania ślubne – obróbka zdjęć ślubnych
Na początek przykład zdjęcia, którego obróbka nie wymagała zbyt dużego nakładu pracy. Zrobione w pokoju Panny Młodej, bez dodatkowego użycia lampy błyskowej. Dość miękkie światło z okna (słońce było akurat z innej strony) sprawia, że zdjęcia wychodzą bardzo plastycznie – warto o tym pomyśleć planując miejsce swoich przygotowań . Najjaśniejsze partie zostały nieznacznie przygaszone, aby wyrównać jasność na twarzy, co przy okazji daje efekt zmiękczenia. Wprowadziłem tylko delikatne zmiany kolorystyczne oraz skorygowałem również ciemniejsze partie zdjęcia, dzięki czemu widać w nich więcej szczegółów.
Zdjęcie zostało wykonane bez użycia lampy błyskowej, wykorzystując jedynie światło zastane. W pomieszczeniu jak widać było dość jasno, co wcale nie oznaczało, że będzie łatwo. Wbrew pozorom zbyt duże i zbyt mocne źródło światła może być dla fotografa sporym utrudnieniem. Tym bardziej, że podczas reportażu rzadko mamy wpływ na to, w którym miejscu będzie się wszystko rozgrywało. Wśród niektórych osób panuje taka opinia, że “zdjęć pod światło się nie robi”. A co jeśli nie ma innego wyjścia? “Wtedy robi się tak, żeby było dobrze!”
Przy tym zdjęciu wprowadziłem jeszcze korekcję ekspozycji, wyrównałem poziomy tonów jasnych i ciemnych oraz lekko zmieniłem balans bieli.
Na poniższym zdjęciu pomiar światła aparatu został wykonany na idącą w moim kierunku Parę Młodą, czego efektem jest mało szczegółów na niebie. Tego dnia było bardzo ładne niebieskie niebo. W procesie postprodukcji zmniejszyłem ekspozycję na obszarze nieba, dzięki czemu stało się bardziej widoczne, co w rezultacie poprawia odbiór zdjęcia. Zniknęło również kilka elementów ze zdjęcia. Racja – jest to już w pewnym stopniu zmienianie zastanej rzeczywistości. Jednak jeśli te zmiany pozytywnie wpływają na ostateczny efekt? Wszystkiego trzeba używać z umiarem, a już na pewno dotyczy to obróbki zdjęć ślubnych.
Ceremonia zaślubin – obróbka zdjęć ślubnych
Zdjęcie zrobione w kościele w Kołbieli. Para Młoda wchodzi do kościoła i zmierza w kierunku ołtarza. W tym przypadku również zostały poprawione poziomy jasnych i ciemnych tonów. Wprowadzając selektywnie korekcję do poszczególnych kolorów, możemy zwiększać lub zmniejszać ich jasność. Za kolor na twarzach w programie Lightroom najlepiej reaguje kolor pomarańczowy, dzięki czemu możemy poprawić ogólny wygląd skóry osób na zdjęciach. Na ciemniejszych partiach zdjęcia często kolor skóry zaczyna wpadać w odcień magenty, ale i z czymś takim również można sobie poradzić.
To zdjęcie zostało zrobione w bardzo niewygodnych warunkach dla fotografa ślubnego. Przyszło mi walczyć z bardzo mocnymi promieniami słońca padającymi na twarze Pary Młodej podczas składania przysięgi małżeńskiej. Takie promienie słońca dają bardzo kontrastowe światło i w efekcie możemy mieć to co widać na zdjęciu surowym – te najjaśniejsze obszary zostały wypalone. Wtedy nie ma zbyt dużo czasu na kombinacje i trzeba po prostu dokonać wyboru. Tego typu zdjęcia wymagają większej uwagi podczas obróbki. Dużo trudniej jest osiągnąć przyjemny kontrast między najjaśniejszymi i najciemniejszymi partiami zdjęcia. Czasem przepalenie na zdjęciu jest na tyle duże, że nie ma tam już żadnych pikseli. Po prostu biała plama.
Efekt końcowy o wiele lepiej pozwala skupić uwagę na głównym planie. Jasne partie nie przykuwają już tak uwagi oglądającego jak na zdjęciu bez obróbki.
Przyjęcie weselne – obróbka zdjęć ślubnych
Warunki fotografowania na weselach są bardzo różne. Wystrój sali weselnej, jej oświetlenie oraz oświetlenie obsługi muzycznej mają bezpośredni wpływ na to, jak będzie wyglądała znaczna część zdjęć z reportażu. Podczas przyjęcia weselnego zdecydowaną większość zdjęć wykonuję posiłkując się lampą błyskową. Najczęściej zdjęcia doświetlam światłem odbitym od… od czego się da! Od sufitu, ścian, a nawet białej koszuli wujka Zbyszka, który akurat znalazł się w pobliżu. Błysk lampy nie jest bezpośrednio skierowany na obiekt fotografowany, a zmiękczone światło pozwala uzyskać lepszą plastykę na zdjęciu.
Jako ostatnie wybrałem zdjęcie z pierwszego tańca. Na zdjęciu poprawiony został balans bieli oraz wyrównany poziom jasnych i ciemnych tonów. Podkreślony został główny temat zdjęcia, oddzielając go od drugiego planu. Wzmocniony został efekt świateł i dymu pochodzący ze sceny zespołu weselnego. Na tym zdjęciu również użyłem lampy błyskowej, której błysk został odbity od sufitu. Duża ilość dymu to bardzo spore utrudnienie dla fotografa. Zdjęcia wtedy znacząco tracą kontrast. Najlepiej do tego sprawdza się tzw. ciężki dym, czyli taki, który utrzymuje się na podłodze. Bardzo świetne efekty takiego dymu można osiągnąć podczas tortu weselnego.
Podsumowanie
Obróbka zdjęć ślubnych z reportażu może być bardzo różna i w dużej mierze zależy od stylu danego fotografa ślubnego. Obecnie jest bardzo wiele możliwości, aby wykreować swój unikalny i charakterystyczny styl. Nie ulega jednak wątpliwości, że budowanie swojego stylu to ciągły proces. Tak jak zmienia się moda na ciuchy, tak samo zmieniają się trendy w fotografii. Spoglądając na bardzo szybki rozwój technologii – również w branży fotograficznej trzeba ciągle śledzić nowości sprzętowe, aby być na bieżąco i móc w dalszym ciągu ulepszać swój warsztat. Im więcej zdjęć obrabiamy, tym szybciej i sprawniej nam ta obróbka wychodzi.
Każdy z etapów reportażu ślubnego posiada inny stopień trudności, ale nie ulega wątpliwości, że proces obróbki zdjęć w znaczący sposób może pomóc w uzyskaniu jak najlepszych efektów na zdjęciach ślubnych. Jednak należy pamiętać, że obróbka to tylko obróbka. Najważniejsze jest to, aby na tych zdjęciach znalazła się odpowiednia treść. Obróbka zdjęć pomoże ją podkreślić, ale to tylko dodatek. Główni bohaterowie reportażu ślubnego w tym wypadku stanowią najlepszą treść, a moim zadaniem jest przestawienie ich w jak najlepszym świetle.
Podoba Ci się moja strona? Pomóż mi ją wyróżnić, kliknij Lubię to! lub udostępnij link znajomym na Facebooku.
Będzie mi miło jeśli zostawisz komentarz.